Micro Commercial Components (MCC) RB520S-40-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
RB520S-40-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD523
DataSheet
RB520S-40-TP PDF
Price is not available, please RFQ
RB520S-40-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
  • Current - Average Rectified (Io):200mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 100 mA
  • Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 40 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:SC-79, SOD-523
  • Supplier Device Package:SOD-523
  • Operating Temperature - Junction:125°C (Max)