STMicroelectronics STTH2002DI
Mfr. Part # :
STTH2002DI
Description
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220AC
DataSheet
STTH2002DI PDF
Price is not available, please RFQ
STTH2002DI Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
  • Current - Average Rectified (Io):20A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 20 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):40 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 200 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-2 Insulated, TO-220AC
  • Supplier Device Package:TO-220AC ins
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)