Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NSR02F30MXT5G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
NSR02F30MXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 2DFN
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NSR02F30MXT5G PDF
Price is not available, please RFQ
NSR02F30MXT5G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
  • Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 200 mA
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 30 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:0201 (0603 Metric)
  • Supplier Device Package:2-X3DFN (0.62x0.32)
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C