Central Semiconductor CPD83V-1N4148-CT20
Manufacturer :
Central Semiconductor
Mfr. Part # :
CPD83V-1N4148-CT20
Description
DIODE GP 100V 200MA DIE 1=20
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CPD83V-1N4148-CT20 PDF
Price is not available, please RFQ
CPD83V-1N4148-CT20 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 10 mA
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):4 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:25 nA @ 20 V
  • Capacitance @ Vr, F:4pF @ 0V, 1MHz
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Die
  • Supplier Device Package:Die
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C