SMC Diode Solutions MBRD10200TR
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Mfr. Part # :
MBRD10200TR
Description
DIODE SCHOTTKY 200V DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBRD10200TR PDF
Price is not available, please RFQ
MBRD10200TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
  • Current - Average Rectified (Io):-
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 200 V
  • Capacitance @ Vr, F:300pF @ 5V, 1MHz
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Supplier Device Package:DPAK
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C