Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MUR1515G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MUR1515G
Description
DIODE GEN PURP 150V 15A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
MUR1515G PDF
Price is not available, please RFQ
MUR1515G Tech Specifications
  • Series:SWITCHMODE™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
  • Current - Average Rectified (Io):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):35 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 150 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-2
  • Supplier Device Package:TO-220AC
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C