Central Semiconductor CMSH1-60M TR13 PBFREE
Mfr. Part # :
CMSH1-60M TR13 PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA
DataSheet
CMSH1-60M TR13 PBFREE PDF
Price is not available, please RFQ
CMSH1-60M TR13 PBFREE Tech Specifications
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
  • Current - Average Rectified (Io):1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 1 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 60 V
  • Capacitance @ Vr, F:43pF @ 4V, 1MHz
  • Supplier Device Package:SMA
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C