Central Semiconductor CMSH2-40M TR13 PBFREE
Mfr. Part # :
CMSH2-40M TR13 PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMA
DataSheet
CMSH2-40M TR13 PBFREE PDF
Price is not available, please RFQ
CMSH2-40M TR13 PBFREE Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
  • Current - Average Rectified (Io):2A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 2 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 40 V
  • Capacitance @ Vr, F:150pF @ 4V, 1MHz
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package:SMA
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C