Wickmann / Littelfuse DSA30I100PA
Mfr. Part # :
DSA30I100PA
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DSA30I100PA PDF
Price is not available, please RFQ
DSA30I100PA Tech Specifications
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io):30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 30 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:900 µA @ 100 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-2
  • Supplier Device Package:TO-220AC
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C