STMicroelectronics STTH15RQ06WY
Mfr. Part # :
STTH15RQ06WY
Description
DIODE GEN PURP 600V 15A DO247
DataSheet
STTH15RQ06WY PDF
Price is not available, please RFQ
STTH15RQ06WY Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.95 V @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):50 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 600 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:DO-247-2 (Straight Leads)
  • Supplier Device Package:DO-247
  • Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C