Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MBRF30H100CTH
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MBRF30H100CTH
Description
DIODE SCHOTTKY
DataSheet
MBRF30H100CTH PDF
Price is not available, please RFQ
MBRF30H100CTH Tech Specifications
  • Series:SWITCHMODE™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:800 mV @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:4.5 µA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)