Microsemi CPT300100
Manufacturer :
Microsemi
Mfr. Part # :
CPT300100
Description
DIODE MODULE 100V 150A TO244AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
CPT300100 PDF
Price is not available, please RFQ
CPT300100 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):150A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:980 mV @ 200 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:4 mA @ 100 V