GeneSiC Semiconductor MBRT30080R
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Mfr. Part # :
MBRT30080R
Description
DIODE MODULE 80V 300A 3TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBRT30080R PDF
Price is not available, please RFQ
MBRT30080R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Anode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):300A (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 150 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 20 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C