STMicroelectronics STPS10120CFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STPS10120CFP
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220F
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STPS10120CFP PDF
Price is not available, please RFQ
STPS10120CFP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:6 µA @ 120 V
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)