Vishay General Semiconductor – Diodes Division MBRF3045CTHE3/45
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
MBRF3045CTHE3/45
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
MBRF3045CTHE3/45 PDF
Price is not available, please RFQ
MBRF3045CTHE3/45 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 20 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 45 V
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C