Vishay General Semiconductor – Diodes Division MBRB30H100CTHE3/81
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
MBRB30H100CTHE3/81
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MBRB30H100CTHE3/81 PDF
Price is not available, please RFQ
MBRB30H100CTHE3/81 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:820 mV @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C