Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) MBR10150CT-E1
Mfr. Part # :
MBR10150CT-E1
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
MBR10150CT-E1 PDF
Price is not available, please RFQ
MBR10150CT-E1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 150 V
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)