GeneSiC Semiconductor MBRF300100
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Mfr. Part # :
MBRF300100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 150A TO244AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBRF300100 PDF
Price is not available, please RFQ
MBRF300100 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):150A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:840 mV @ 150 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C