Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) MBR10100CS2TR-E1
Mfr. Part # :
MBR10100CS2TR-E1
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
MBR10100CS2TR-E1 PDF
Price is not available, please RFQ
MBR10100CS2TR-E1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)