STMicroelectronics STPS10M80CFP
Mfr. Part # :
STPS10M80CFP
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220FP
DataSheet
STPS10M80CFP PDF
Price is not available, please RFQ
STPS10M80CFP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:705 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 80 V
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)