TSC (Taiwan Semiconductor) MBR10100CTHC0G
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
MBR10100CTHC0G
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
DataSheet
MBR10100CTHC0G PDF
Price is not available, please RFQ
MBR10100CTHC0G Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C