Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) MBRF10200CT-JT
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
MBRF10200CT-JT
Description
DIODE SCHOTTKY 5A ITO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBRF10200CT-JT PDF
Price is not available, please RFQ
MBRF10200CT-JT Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:910 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 200 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C