Roving Networks / Microchip Technology APT15D60BCAG
Mfr. Part # :
APT15D60BCAG
Description
DIODE ARRAY GP 600V 14A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
APT15D60BCAG PDF
Price is not available, please RFQ
APT15D60BCAG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Anode
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):14A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):80 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 600 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C