Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-MBRB20100CTGPBF
Mfr. Part # :
VS-MBRB20100CTGPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
VS-MBRB20100CTGPBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-MBRB20100CTGPBF Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:800 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C