TSC (Taiwan Semiconductor) MBRS15100CTHMNG
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
MBRS15100CTHMNG
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MBRS15100CTHMNG PDF
Price is not available, please RFQ
MBRS15100CTHMNG Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 7.5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C