GeneSiC Semiconductor MURT10010
Mfr. Part # :
MURT10010
Description
DIODE MODULE 100V 100A 3TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MURT10010 PDF
Price is not available, please RFQ
MURT10010 Tech Specifications
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 50 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):75 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 50 V