Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) MBR10200CT-LJ
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
MBR10200CT-LJ
Description
DIODE ARRAY 200V 5A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MBR10200CT-LJ PDF
Price is not available, please RFQ
MBR10200CT-LJ Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 200 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C