Wickmann / Littelfuse DSA30C100QB
Mfr. Part # :
DSA30C100QB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO3P
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DSA30C100QB PDF
Price is not available, please RFQ
DSA30C100QB Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:910 mV @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C