WeEn Semiconductors Co., Ltd BYV32EX-300PQ
Mfr. Part # :
BYV32EX-300PQ
Description
DUAL ULTRAFAST POWER DIODE
DataSheet
BYV32EX-300PQ PDF
Price is not available, please RFQ
BYV32EX-300PQ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):35 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 300 V
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)