Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MBR10L60CTG
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MBR10L60CTG
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
DataSheet
MBR10L60CTG PDF
Price is not available, please RFQ
MBR10L60CTG Tech Specifications
  • Series:SWITCHMODE™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:570 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:220 µA @ 60 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C