Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BAS70JW-7-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BAS70JW-7-F
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT363
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BAS70JW-7-F PDF
Price is not available, please RFQ
BAS70JW-7-F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:2 Independent
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):70mA (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 15 mA
  • Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Reverse Recovery Time (trr):5 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 50 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C