Rochester Electronics MBRF30H150CTG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MBRF30H150CTG
Description
RECTIFIER DIODE
DataSheet
MBRF30H150CTG PDF
Price is not available, please RFQ
MBRF30H150CTG Tech Specifications
  • Series:SWITCHMODE™
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.11 V @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:60 µA @ 150 V
  • Operating Temperature - Junction:-20°C ~ 150°C