STMicroelectronics STPS200170TV1
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STPS200170TV1
Description
DIODE MODULE 170V 100A ISOTOP
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STPS200170TV1 PDF
Price is not available, please RFQ
STPS200170TV1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:2 Independent
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):170 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:830 mV @ 100 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 170 V
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)