WeEn Semiconductors Co., Ltd BYV44-500,127
Mfr. Part # :
BYV44-500,127
Description
DIODE ARRAY GP 500V 30A TO220AB
DataSheet
BYV44-500,127 PDF
Price is not available, please RFQ
BYV44-500,127 Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):500 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.36 V @ 30 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):60 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 500 V
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)