STMicroelectronics STPS30SM60CR
Mfr. Part # :
STPS30SM60CR
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V I2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STPS30SM60CR PDF
Price is not available, please RFQ
STPS30SM60CR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:625 mV @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:65 µA @ 60 V
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)