WeEn Semiconductors Co., Ltd BYV42E-150,127
Mfr. Part # :
BYV42E-150,127
Description
DIODE ARRAY GP 150V 30A TO220AB
DataSheet
BYV42E-150,127 PDF
Price is not available, please RFQ
BYV42E-150,127 Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 30 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):28 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 150 V
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)