Diotec Semiconductor SBCT10100
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Mfr. Part # :
SBCT10100
Description
SCHOTTKY TO-220AB 100V 10A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBCT10100 PDF
Price is not available, please RFQ
SBCT10100 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 150°C