Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) MBR10150CT-G1
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
MBR10150CT-G1
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 5A TO220AB
DataSheet
MBR10150CT-G1 PDF
Price is not available, please RFQ
MBR10150CT-G1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:890 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 150 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C