Wickmann / Littelfuse DSA30C150PB
Mfr. Part # :
DSA30C150PB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DSA30C150PB PDF
Price is not available, please RFQ
DSA30C150PB Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:890 mV @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 150 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C