Sensata Technologies – Crydom M5060THC600
Mfr. Part # :
M5060THC600
Description
DIODE MODULE 600V 60A
DataSheet
M5060THC600 PDF
Price is not available, please RFQ
M5060THC600 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:3 Common Cathode
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 60 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:-
  • Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C