WeEn Semiconductors Co., Ltd NXPSC20650W6Q
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
NXPSC20650W6Q
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
NXPSC20650W6Q PDF
Price is not available, please RFQ
NXPSC20650W6Q Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Silicon Carbide Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 10 A
  • Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):0 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 650 V
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)