Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MBRB20H100CTT4G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MBRB20H100CTT4G
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBRB20H100CTT4G PDF
Price is not available, please RFQ
MBRB20H100CTT4G Tech Specifications
  • Series:SWITCHMODE™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:770 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:4.5 µA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C