Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) SBR10U40CT
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
SBR10U40CT
Description
DIODE ARRAY SBR 40V 5A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBR10U40CT PDF
Price is not available, please RFQ
SBR10U40CT Tech Specifications
  • Series:SBR®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Super Barrier
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:440 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 40 V
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C