SMC Diode Solutions MBRB10100CTTR
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Mfr. Part # :
MBRB10100CTTR
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBRB10100CTTR PDF
Price is not available, please RFQ
MBRB10100CTTR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):-
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 100 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C