STMicroelectronics STPS20M60CR
Mfr. Part # :
STPS20M60CR
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V I2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
STPS20M60CR PDF
Price is not available, please RFQ
STPS20M60CR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:570 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:65 µA @ 60 V
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)