STMicroelectronics STPS10150CFP
Mfr. Part # :
STPS10150CFP
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F
DataSheet
STPS10150CFP PDF
Price is not available, please RFQ
STPS10150CFP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 150 V
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)