WeEn Semiconductors Co., Ltd BYV410X-600PQ
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BYV410X-600PQ
Description
ULTRAFAST POWER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
BYV410X-600PQ PDF
Price is not available, please RFQ
BYV410X-600PQ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.75 V @ 16 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):55 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)