WeEn Semiconductors Co., Ltd BYV415K-600PQ
Mfr. Part # :
BYV415K-600PQ
Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO3P
DataSheet
BYV415K-600PQ PDF
Price is not available, please RFQ
BYV415K-600PQ Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.1 V @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):45 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C