TSC (Taiwan Semiconductor) MBR10150CTC0
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
MBR10150CTC0
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 150V TO220AB
DataSheet
MBR10150CTC0 PDF
Price is not available, please RFQ
MBR10150CTC0 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:980 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 150 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C