Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor SBAS40-06LT1G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
SBAS40-06LT1G
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SBAS40-06LT1G PDF
Price is not available, please RFQ
SBAS40-06LT1G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Diode Configuration:1 Pair Common Anode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):120mA (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 40 mA
  • Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 25 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C